Bugun...
Reklam


Akçakale’den İzmir’e teşekkür
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gelen talep üzerine araç-gereç, gıda ve giysi yardımı gönderdiği Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya teşekkür etti. Yalçınkaya, “Tüm büyükşehirlerden yardım istedik ama sadece İzmir yanıt verdi. Bizim belediyeler açık söylüyorum sınıfta kaldı” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 15-11-2019 17:38
Akçakale’den İzmir’e teşekkür
+ -

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtı çerçevesinde Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde başlayan hareketlilik devam ediyor. Harekatın ilk günlerinde büyük sorunların yaşandığı ilçede yaşam normale dönerken AK Partili Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya Türkiye genelindeki tüm büyükşehir belediyelerine resmi yazı göndererek yardım talebinde bulunmuştu.

Mektubunda; Barış Pınarı Harekatı nedeniyle belediye araç gereçlerinin büyük bölümünü verdiklerini söyleyen Yalçınkaya, tüm belediyelerden çöp arabası, kepçe, dozer, otobüs gibi araçlar ile sosyal yardımlarda kullanmak üzere yiyecek ve giyecek istedi.

Başkan Yalçınkaya’nın talebi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis gündemine de gelirken Belediye Başkanı Tunç Soyer mektubu okuyarak yardım sözü verdi.  Bunun üzerine belediye bürokratlarının yaptığı hazırlık sonrasında Plan Bütçe Komisyonu’nun da onayının ardından meclis kararıyla bir adet dozer ile çok sayıda yiyecek, giyecek malzeme temin edildi.

Bu mesele parti meselesi değil!

Egedesonsöz’e açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, “bu mesele parti meselesi değildir” derken ayrımsız tüm belediye başkanlarına mektup yolladığını söyledi.

Yalçınkaya, “İlçemizin nüfusu 115 bin kişi. Suriye’den 125 bin kişi daha geldi. Ayrıca Barış Pınarı Harekatı ve öncesindeki askeri hareketlilikler nedeniyle 40 bin askere ev sahipliği yapıyoruz. Nüfusumuz 300 bini buluyor. Biz belediye olarak İller Bankası’ndan aynı desteği, aynı imkanları alıyoruz. Şu anda iki tane çöp toplama aracım, birkaç iş makinem, otobüsüm, kepçem var. Sorunsuz olarak askerlerimizin hizmetinde çalışıyoruz. Burada bir vatan müdafaası söz konusudur. Herkesin destek olması gerekiyordu. Ben tüm belediyelere yazı yazdım ama sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bu kadar büyük, önemli destek aldım. Ankara ve İstanbul da bir şey yapmadı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden bir adet kepçe geldi. O da kiralık. Bizim belediyelerimizden hiçbir şey yok. Açık ve net söylüyorum bizimkiler sınıfta kaldılar” dedi.

Başkan Yalçınkaya, Kızılay aracılığıyla gelen İhracatçılar Meclisi’nin giysi ve gıda yardımını dağıttıklarını belirtirken tüm kurumların ve belediyelerin yaşanan sıkıntılı sürece destek olması gerektiğini söyledi. Yalçınkaya, “Düşünün, asker tankla, topla, tüfekle buraya gelmiş. Adam bir emir ile ölümü göze almış. Şehit olmayı, vatan için canını vermeye razı gelmiş. Biz, istenildiğinde ‘vermiyoruz, yok’ diyemeyiz. Kepçeler, dozerler, iş makinaları yolları açmak için gidiyor. Ülke olarak 500 kilometrelik bir alanda harekat yapıyorsunuz. Her şey lazım oluyor” diye konuştu.

Başkan Yalçınkaya, gerekirse ve talep olursa İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclisi başta olmak üzere büyükşehir meclislerinde konuşma yapabileceğini de sözlerine ekledi. Yalçınkaya, belediye başkanlarını halkla, vatandaşla, askerle bütünleşmek üzere Akçakale’ye davet etti.

İzmir'in gönderdiği malzemeler: 

Kaynak: Ege'de SonSöz


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI