Bugun...


Başkan Oğuz: 'Ekiplerimiz canla başla yangını kontrol altına alabilmek için çalıştılar'
Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz Radyo Ege İzmir Soruyor programının konuğu oldu. Programda Erhan Gölbey ve Eylem Aslan’ın sorularını yanıtlayan Başkan Burak Oğuz, geçtiğimiz Pazar günü Karabağlar, Menderes, Seferihisar ve Urla’daki orman yangınları hakkında açıklamalarda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 26-08-2019 12:15
Başkan Oğuz: 'Ekiplerimiz canla başla yangını kontrol altına alabilmek için çalıştılar'
+ -

Geçtiğimiz Pazar günü Karabağlar’da başlayan ve sonrasında Menderes, Seferihisar ve Urla’ya sıçrayan orman yangınlarıyla ilgili bilgi veren Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “Urla’da da bizim ciğerlerimiz denen, yani en önemli ormanlık alanlarımızdan biri olan Demircili mevkiinde çıkan orman yangını şiddetli rüzgar ve arazi şartlarının olumsuzluğu nedeniyle hızlı şekilde kısa sürede yayıldı. İlk andan itibaren olay yerindeydik. Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, gerekse Orman İl Müdürlüğü ekipleri ve vatandaşlarımız sağ olsunlar çevre ilçelerden gelen, belediyelerden gelen ekipler destek olan ekiplerle yangına müdahale ettik; ancak çok yüksek ormanlık alan olması ağaçların, ormanların yüksek ve sık olması, rüzgarın çok güçlü olması o gün için ve maalesef arazinin de çok el vermemesinden dolayı yangını kontrol etmekte çok güçlük yaşadık. İlk etapta havadan müdahaleler etkili oldu helikopterlerle birlikte. Bununla birlikte hava kararınca maalesef helikopterlerimiz uçamıyorlar ister istemez müdahale insan gücüne kaldı. Sabaha kadar yangını kontrol altına alıncaya kadar ekiplerimiz canla başla yangını kontrol altına alabilmek için çalıştılar” dedi.

Orman yangınlarına karşı bizlerin vatandaşlarımızla birlikte daha da bilinçlenmesi gerekiyor

Orman yangının çıkma nedeniyle ilgili de konuşan Başkan Burak Oğuz, bu konuda şu an için net bir bilginin olmadığını, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çıkan orman yangınlarının yüzde 80-90 oranında insan faktörü kaynaklı olduğunu dile getiren Başkan Oğuz şu şekilde konuştu:

“Orman yangının çıkış nedeniyle ilgili tam net bilgi yok.  Şu an çalışmalar devam ediyor ama asıl değinmemiz gereken neden çıktığı değil, yangınların bundan sonra çıkmaması için neler yapılabileceği. Çünkü genelde baktığımız zaman orman yangınlarının büyük çoğunluğu yüzde 80 - 90 gibi insan faktörü. Yani burada kasıttan bahsetmek istemiyorum bazı noktalarda kasıtla da ilgili önemli şüpheler var bunları tabi ki yetkililer değerlendireceklerdir gerekli araştırmalardan sonra ama insan faktörü bir defa en önemli faktör. Dolayısıyla bizlerin özellikle bu gibi noktalarda orman yangınlarının tehlikenin en çok olduğu noktalarda dikkatli olmamız gerekiyor. Orman yangınına müdahale ettiğimiz zaman deniz kenarına kadar indik, her taraf cayır cayır yanıyor yangın hızlı bir şekilde deniz kenarına doğru geliyor ve vatandaşlarımız hala güneşleniyorlar, hala denize giriyorlar bir kısmı hala piknik yapma havasındalar, böyle bir duyarsızlık da var. Orman yangınlarına karşı bizlerin vatandaşlarımızla birlikte daha da bilinçlenmesi gerekiyor.”

Urla Belediyesi olarak her türlü görevi üstlenmeye hazırız

Yanan alanlarda ağaçlandırma ve rehabilite çalışmalarının nasıl olacağına değinen Başkan Oğuz, “Gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra önce herhalde yetkililer hasar tespit çalışması yapacaklar daha sonra da bu bölgelerin temizlenmesi gerekecek. Yanan alanlar temizlendikten sonra da belli dönemlerde, belli iklimsel koşullara göre hangi ağaç türlerinin nasıl olması gerektiği ile ilgili çalışma yapılacak. Bu biraz süreç alacaktır ama bu süreç devam ederken biz de gelen teklifleri değerlendiriyoruz, toparlıyoruz daha sonra bunlarla ilgili olarak Urla belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa her türlü sorumluluğu alarak her türlü görevi biz sonuna kadar üstlenmeye hazırız. Buraların eskisinden daha güçlü bir şekilde ağaçlandırılması, doğal yaşamıyla birlikte tekrar canlandırılması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

Belediyeciliğin asli vazifesi halka hizmettir

31 Mart seçimlerinden bugüne kadar zamanın adeta ‘şimşek gibi’ hızlı geçtiğini ifade eden Başkan Oğuz, Urlalı vatandaşlarla diyaloğunun çok iyi olduğunu belirtti. Sosyal belediyeciliğin asli vazifesinin halka hizmet olduğunun altını çizen Başkan Oğuz, “Belediyeciliğin de, sosyal belediyeciliğin de yerel yöneticilerin de asli vazifesinin başta halk olmak üzere çocuklarımıza sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum. Bütün projelerimizi planlarımızı yaparken önceliğimiz halkımız ve tabi ki çocuklarımızdır. Gerçekleştireceğimiz projelerimizde çocuklarımız ve gençlerimiz hep ön planda olacaklar. İlerleyen süreçlerde bunları göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Urla’da Eylül ayı festivallerle geçecek

Eylül ayında Urla’da düzenlenecek etkinlik ve festivaller hakkında bilgi veren Burak Oğuz, 31 Ağustos ve 1 Eylül’de Bağ Bozumu Şenliği, 6-7-8 Eylül’de Barbaros Köyünde Oyuk Festivali, 13 Eylül’de 4. Tanju Okan Pop Müzik Beste Yarışması ve 14-15 Eylül tarihlerinde ise Samut Baba Anma Törenlerinin gerçekleşeceğini söyledi.

Urla’da Bal Ormanı yapılacak

Urla’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Stratejik Planına uygun olarak kırsal kalkınma projelerinin hayata geçirileceği müjdesini de veren Başkan Oğuz, akıllı tarım uygulamaları, dikey tarım uygulamaları, katma değer yaratabilecek tarımsal faaliyetleri her zaman destekleyeceklerini kaydetti. Bu amaç doğrultusunda Urla İlçe Tarım Müdürlüğü ile bir protokol imzalandığını açıklayan Başkan Oğuz, Kuşçular Bölgesi ve Urla’nın batı bölgesinde bir Bal Ormanının yapılacağını da paylaştı.

Urla Belediyesindeki hizmet kalite standartlarının artırılmasına yönelik Türkiye Kalite Derneğine (KALDER) üye olduklarını ve hemen sonrasında da Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesine imza attıklarını ifade etti.

‘Alo Evladım’ projesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik

Alo Evladım projesi hakkında da bilgi veren Başkan Oğuz, “Alo Evladım hattıyla biz diyoruz ki ‘arayın gelelim evinizi süpürelim, gelelim çayınızı yapalım, gelelim ampulünüzü değiştirelim. Arayın gelelim sizinle sohbet edelim…’ Sırf yaşlılar için değil, gerçekten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik bir proje bu. Yaş sınırlamamız yok. Ne zaman istiyorlarsa arayabilirler. Bununla ilgili arkadaşlarımız deneyimli, eğitimini almış, psikologlarımız ile birlikte gidip onların ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlar” diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI