Bugun...


Başkan Soyer: 'Başka bir İzmir, başka bir Türkiye mümkün'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Radyo Ege İzmir Soruyor programının konuğu oldu. Erhan Gölbey ve Eylem Aslan’ın sorularını yanıtlayan Başkan Soyer, “İzmir’de kurumlar birbirleriyle hiç irtibatsız, tamamen koordinasyonsuz kendi başlarına bir şeyler yapmaya çalışmışlar ama bunlar bir araya gelip de ortak bir resim ortaya koyamadıkları için İzmir’in algısı hep çok sönük kalmış. O nedenle belki bu dönemin en büyük farklılıklarından biri bu koordinasyonu sağlamaya çalışmak olacak” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 26-07-2019 14:26
Başkan Soyer: 'Başka bir İzmir, başka bir Türkiye mümkün'
+ -

8 Nisan’da mazbatasını alarak göreve başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk 100 günü Radyo Ege İzmir Soruyor programında değerlendirdi. İlk 100 günün rüzgar gibi hızlı geçtiğini ifade eden Başkan Soyer, “100 günde tebrik ziyaretleri oldu. Büyükşehir belediyesinin işleyişini kavramaya çalıştım. Yapılacak ufak tefek kadro değişiklikleri oldu. Bütün bunlarla birlikte bir yandan da acil dokunulması gerek işler vardı. Özetle 100 gün içine çok şey sığdı ama belki de en güzel tarif edecek şey zamana ben hakim olamadım. Bugünden sonra artık o zamanı kendim belirlemek istiyorum. Aslında biraz da oluruna bırakmıştım, ayaklarım yerden kesilmiş rüzgar nerden savurursa oraya gittim. Bunu biraz da özellikle yapmak istedim, o anı yaşayarak anlamaya çalıştım. İlk 100 gün böyle bir süreçti. Şimdi ise 1 Ağustos’tan itibaren zamanı kendim planlayacak yeni bir döneme başlıyorum” diye konuştu.

Bu dönemin en büyük farklılıklarından biri İzmir’deki kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 15 yıl boyunca yaptıklarının İzmir’in 15 yıllık hafızasında çok ciddi birikim olduğunu kaydeden Soyer yeni dönemde bu birikimin İzmir için kullanılacağını dile getirdi. İzmir’de faaliyet gösteren kurumların çok güzel işler yaptığını fakat kurumlar arasında bir koordinasyon olmadığı için yapılan projelerin hedeflenen noktaya ulaşılamadığını ifade eden Soyer, “100 gün içinde tespit ettiğim en büyük eksiklik bu. Bütün bu kurumlar birbirleriyle hiç irtibatsız, tamamen koordinasyonsuz kendi başlarına bir şeyler yapmaya çalışmışlar ama bunlar bir araya gelip de ortak bir resim ortaya koyamadıkları için İzmir’in algısı hep çok sönük kalmış.  İzmir o büyük resmi ortaya koymadığı için ne yazık ki o potansiyeli de ıskalamış. O nedenle belki bu dönemin en büyük farklılıklarından biri bu koordinasyonu sağlamaya çalışmak olacak. İzmir’de kurumlar arasındaki ilişkiyi, irtibatı mutlaka sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Büyük değişim önce büyükşehirde başlayacak ardında İzmir’e, Türkiye’ye, dünyaya yayılacak”

Erhan Gölbey’in “Tunç Soyer beyi ziyarete giden insanlarla görüştüğümde Başkan Soyer’in neşeli, umutlu, canlı, işbirlikçi, yapıcı ve kendilerini dinleyen, anlayan, kentin arka sokaklarına önem veren bir lider gördüklerini söylediler. Tunç Soyer ve ekibi, kent ve kentin paydaşları ile iletişim kurarak İzmir’de fark yaratacaklar. Bence bu metrodan, tramvaydan, alt geçitten de her şeyden değerli bir şey. Bütünleşik iletişim kavramına sahip çıkmayan bir lider olmazsa iyi bir lider olmuyor. ” sözlerine de yanıt veren Başkan Soyer şu şekilde konuştu:

“İletişim dediğimiz şey demokrasinin nüvesi çünkü demokrasi dediğimiz şey bir arada yaşamak demektir. Bir arada yaşamanın mutluluğu demek, bir arada yaşamanın kültürü demek ama bütün bunu yapabilmek için aslında iletişim içinde olmak demektir. Demokrasi aynı zamanda refah demektir. Çünkü demokrasi olmadan bir kalkınma sadece belirli bir zümreyi, belirli bir kesimi zenginleştirir ama demokrasi var ise o büyüyen refah herkese adil bir biçimde dağılır. Çünkü demokrasi şeffaflıktır, hesap verebilirliktir, yönetime katılmaktır aynı zamanda. Hikaye aslında bu kadar büyük ve muazzam. Bu hikaye ise bir tek şey ile başlıyor iletişimle. İletişim konuşmayı becermek demektir, duymayı becermek demektir. İletişim ilk olarak kurum içinde başlamak zorunda. Büyükşehir belediyesinin kendi içinde, dairelerinde, genel sekreter yardımcılıklarında, şirketlerinde, ilçe belediyelerinde… Önce kendi içimizde o iletişimi kurmak zorundayız. İletişimi kendi içerimizde kurup birbirimizle konuşmayı, birbirimizi duyup anlamayı başardıktan sonra ancak İzmir’i anlayabileceğiz. Biz birbirimizi anlayamıyorsak dışardan birini anlamak çok daha zor. O nedenle büyük değişim önce büyükşehirin bünyesinde başlayacak ardında İzmir’e, Türkiye’ye, dünyaya yayılacak.

“Başka bir İzmir, başka bir Türkiye mümkün”

İzmir’de tarım alanında gerçekleştireceği çalışmalar ve siyaset yapma nedeni hakkında da konuşan Başkan Soyer, “Bu coğrafya çok zengin, çok bereketli topraklara sahip. Geçmişte olduğu gibi dünyanın tahıl ambarı olabiliriz; bu mümkün. Ben bir hayal kurmuyorum geçmişte yaşadıklarımızı hatırlatıyorum. İlk olarak üretime çok değer vereceğiz devletin yapmadığı planlamayı yapacağız. İkincisi bunları dünyayla buluşturacağız. Bizim zeytinyağlarımızı alıp şık markalarla dünyaya Akdeniz yağı diye sattıkları zaman insan üzülüyor. Bunu hak etmiyoruz. Siyaseti bu yüzden yapıyorum. Böyle sokak, böyle cadde, böyle yaşam kalitesini hak etmiyoruz. Finlandiya nasıl 50 sene içinde kişi başına düşen gelir seviyesini, bizle aynı noktadayken birden altı misli yükseltmiş? Ne olmuş bu 50 senede? Ne olmuş da bugün bizden altı misli zenginlik yaşıyor? Herkes sormalı ve cevabını öğrenmeli. Cevabı öğrendiğiniz zaman irkiliyorsunuz. Cevap tamamen kötü yönetim, yanlış siyasi tercihler ve yanlış yönetimler. Bu nedenle siyaset yapıyorum. Başka bir İzmir başka bir Türkiye mümkün. Bunu anlamak ve güzel bir vizyon belirlemek gerekiyor. Vizyon ne demek? Vizyon, dağın arakasındaki vahayı görüp, göremeyenleri inandırabilmek demek. Ben dağın arkasındaki vahayı görebiliyorum olağanüstü bir hikaye var orada. Hep beraber el ele kol kola oraya gideceğiz. Hakikaten güzel günler göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Temizlik seferberliği 3 Ağustos’ta başlıyor

“Dünyanın en güzel kentlerinden biri olduğunuz iddiasını taşıyorsanız temiz olmak zorundasınız. Eğer temiz değilseniz dünyaya anlatacağınız hiçbir şey yok. Ne kadim bir kültüre sahip olduğunuzun, ne kadar büyük üretim potansiyelleri taşıdığınızın önemi yok. Temizlik bu işin ön ve ilk şartı. Bu nedenle temiz bir şehir olmak zorundayız” diyen Soyer, İzmir genelinde temizlik seferberliğinin 3 Ağustos’tan itibaren 11 metropol ilçede başlayacağı müjdesini verdi. Temizlik seferberliğinin her hafta sonu yapılacağını kaydeden Soyer, “Her cumartesi 11 metropol ilçenin bir mahallesinde belediye çalışanları, gönüllüler, çocuklar, kadınlar, stk’lar herkes temizlik yapsın, herkes katılsın istiyoruz. Birlikte mıntıka temizliği yapacağız, çöp toplayacağız. Çünkü bu şehir bizim evimiz; caddeleri, sokakları evimizin koridorları, parkları, bahçeleri ise evimizin balkonu öyle bakmamız lazım. Biz bu farkındalığı ve bilinci bütün kente yayacağız” dedi.

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI