Bugun...


Başkan Tugay: 'Belediyede mali disiplini sağladık'
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Radyo Ege’de yayınlanan İzmir Soruyor programının ilk konuğu oldu. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında Karşıyaka’da gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Cemil Tugay ilçede hayata geçirecekleri projeleri de anlattı.

facebook-paylas
Tarih: 11-07-2019 12:58
Başkan Tugay: 'Belediyede mali disiplini sağladık'
+ -

31 Mart yerel seçimlerinde Karşıyaka Belediye Başkanı seçilen Dr. Cemil Tugay başkanlığının ilk üç ayını İzmir Soruyor programında değerlendirdi.

Personel maaşları zamanında ve eksiksiz ödenecek

Karşıyaka Belediyesinin mali durumu hakkında bilgi veren Başkan Tugay, göreve geldikten sonra belediyenin borç yükünün fazla olduğunu fakat yaptıkları düzenlemelerle belediyenin mali disiplinin sağlandığını söyledi. Belediyede personel maaşlarının zamanında ödenmediğinin kendisini rahatsız eden durumlardan biri olduğunu da ifade eden Tugay, “Geçmiş dönemle aldığım bilgiye göre, geçen aya kadar son iki buçuk sene içerisinde hiçbir zaman belediyede çalışanların maaşı, eksiksiz ve günüde yatırılmamış. Yani gecikmeli ve parça parça ödeme olmuş. Bütün bunlardan kurtulmalıydık. Bütün bunları düzeltmeliydik. Düzeltmeyi amaçlayarak, öncelikli olarak tasarruf tedbirleri aldık.  Sonra gelir artırıcı bazı önlemler aldık. Geçen üç ay içerisinde personel maaşları zamanında ve eksiksiz olarak yatırabilir duruma geldik. Geçen ay yatırdık. Bu ayda yatacak” dedi.

Karşıyaka genelinde otopark, yeşil alan, altyapı sorunlarının olmaması yönünde çalışmalar yürütüyoruz

Karşıyaka’nın gelecek 40 yılının planlanması hedeflenen imar revizyon planının içeriği ve kapsamı hakkında bilgi veren Tugay Karşıyaka’da yaşayan vatandaşların refah içerisinde, altyapı sorunlarından arınmış, daha huzurlu bir Karşıyaka’da yaşam sürebilmeleri için imar revizyon planını hayata geçirmek istediklerini belirtti. Başta Cumhuriyet ve İnönü mahallelerinde imar planları ile ilgili şikayetlerin geldiğini aktaran Tugay bu doğrultuda yeni planların ilk olarak bu mahallelerde uygulanacağı bilgisini verdi. Karşıyaka genelinde altyapı, otopark, yeşil alan eksikliği gibi sorunların olduğuna dikkat çeken Tugay şunları söyledi:

“İlçe genelinde otopark sorunu, yeşil alan miktarının az olması gibi sorunlar var. Bunlarla ilgili biraz daha detaya inerek bir şeyler planlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları ise mutlaka büyükşehir belediyesi ile uyum ve koordinasyon içerisinde yapmamız gerekiyor. Bu süreci de en sağlıklı şekilde götürmeye çalışıyoruz. Bunun sonucunda trafik, otopark, yeşil alan olsun ya da şehrin genelinde benim ekolojik kentsel dönüşüm adını verdiğim dönüşümü amaçlayan bir çalışmayı yürütmeye niyetliyiz. Bununla ilgili hazırlık devam ediyor.”

Karşıyaka Çarşı’da bir dönüşüm başlatacağız

İmar revizyon planı çerçevesinde Karşıyaka Çarşı’da da bazı düzenlemelerin yapılacağını, bu çalışmalar kapsamında düzenlemelerin hayata geçirileceğini anlatan Tugay söz konusu sürece çarşı esnafının, stk’ların, meslek odalarının, üniversitelerin ve akademisyenlerinin de dahil olacağı bir çalıştayın önümüzdeki günlerde yapılacağının müjdesini verdi.  Karşıyaka Çarşı için bir proje yarışması düzenleyeceklerini söyleyen Tugay, “Bir çarşı projesi yarışması açacağız. Bu yarışmada da seçtiğimiz proje bizim için bundan sonraki dönemde uygulanacak yol haritası olacak. Çarşıda bir dönüşüm başlatacağız. Yani bizim amacımız altyapı sorunları olabildiğince giderilmiş, düzeni ve estetiği olan, insanların çarşıya gelmek, alışveriş yapmak isteyeceği, sosyalleşmek için bulunmak isteyeceği, ihtiyaçlarını gidermek için her şeyi bulabileceği bir alan haline getirmek istiyoruz Çarşıyı” diye konuştu.

Karşıyaka Stadı için üzerimize düşen ne varsa yapacağız

Karşıyaka Stadının son durumu hakkında da konuşan Başkan Tugay, stadın yapımı ile ilgili belediye olarak her türlü desteği vereceklerini kaydederek şu şekilde konuştu:

“Bugün ki noktada aslında hukuki olarak projenin yapılmasına engel bir durum yok. Çevredeki apartmanlarda oturan ve orada stadın kendilerine zarar vereceğini düşünen bir grup Karşıyakalı bir dava açmış durumda. O dava yürüyor ama bilirkişi raporu stadın lehine çıktığı için büyük bir ihtimalle o stadın yapılmasına engel olmayacak. Sadece bir firmaya stadın inşaatının ihale edilmesi lazım. Bunu yapacak olan kurum da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olan TOKİ. TOKİ, stadın ihalesini 2019’da yapacağım diye bir karar aldı ama bu ihale bir türlü yapılamıyor. Yapılmasını istiyoruz, yapılmasını bekliyoruz ihale çıktıktan yani ihaleyi alan firma inşaatı başlattıktan sonra Karşıyaka Belediyesi olarak biz yardımcı olmak ve süreci hızlandırmak için üzerimize düşen ne varsa yapacağız.”

Karşıyaka’da Gastronomi Akademisi açacağız

Karşıyaka’da Mutfak Sanatları Akademisi’nin açılacağı müjdesini de paylaşan Tugay, bu merkezin gastronomi, eğitim ve faaliyet alanı haline getirileceğini kaydetti. Gastronomi merkezi ile ilgili çalışmalarda Yaşar Üniversitesi ile işbirliği yapılacağını belirten Tugay,  “Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatı Bölümü ile bir protokol imzalamak üzereyiz.  Bu merkezimizde kadınlarımıza, çocuklarımıza, Karşıyakalı vatandaşlarımıza gastronomi konusunda faaliyetler düzenlemek, eğitimler düzenlemek gibi bir görev edindik. Merkezimizde meslek edindirme çalışmaları yapacak ve aynı zamanda yenilikçi bir mutfak çalışması peşinde de olacağız” dedi.

Karşıyaka’nın ağaç popülasyonunun yüksek olduğu bir kent haline dönüşmesini istiyorum

Karşıyaka’ya kent içerisinde ağaç ekebileceğimiz her yere ağaç ekeceğiz. Bütün sokaklar, caddeler, parklar, bahçeler ve hatta apartmanların bahçelerine de. Apartmanlara çiçekler hediye edelim istiyorum” diyen Tugay, Karşıyaka’da ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmalarının en kısa sürede başlayacağını söyleyerek Karşıyaka’yı ağaç popülasyonunun yoğun ve yüksek olduğu bir kent haline dönüştürmeyi istediklerini de dile getirdi.

Yamanlar domatesinin tescilli marka olması için çalışacağız

Yamanlar domatesinin daha çok üretilmesi ve tüketiciyle buluşması adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Tugay, “Yamanlar domatesinin genetik analizi yapılıyor şu anda. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapılacak analizler sonucunda en saf Yamanlar domatesinin hangisi olduğu anlaşılacak. Sonrasında ise tohum çalışması yapılacak ve önümüzdeki yıllarda bolca Yamanlar domatesi üretebilecek. Bu üretimi ise Sancaklı Köyünde kurduğumuz tarım kalkınma kooperatifi yapacak, belediye olarak ise biz direkt alıcısı olacağız. Kent Koop marketlerimizde isteyen Karşıyakalılara biz belediye olarak ulaştıracağız. Böylece kendimize ait olan bir ürünü yani Yamanlar domatesini bir tescilli marka olarak kendi bünyemizde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Karşıyaka’da çöp konteynerleri kalkacak

Karşıyakalıların ilçede bulunan çöp konteynerlerinin mevcut durumundan rahatsızlık duyduklarını aktaran Tugay, ilçe genelindeki tüm konteynerleri kaldırma planlarının olduğunu söyleyerek, “Karşıyaka’da aşama aşama bütün konteynerler kalkacak. Konteynerler kalkarken insanlar evlerinde geri dönüştürülebilir olan atıkları ayrı renkte bir poşete koyacaklar.  O poşetleri de biz vereceğiz. Vatandaşlarımız geri dönüştürülemeyen atıkları başka bir poşete koyacak. Böylece Karşıyaka’nın çöp sorununa kalıcı, temiz ve sürdürülebilir çözüm getirmiş olacağız” ifadelerini kullandı. 

Karşıyaka’da spor, kültür sanat, turizm alanında da projelerin hayata geçeceğini ifade eden Tugay Karşıyaka’nın her alanda adından söz ettireceğini, Karşıyaka’ya yakışır çalışmaların, projelerin yapılacağını da sözlerine ekledi.

Radyo Ege İzmir Soruyor programı Erhan Gölbey ve Eylem Aslan'ın sunumuyla her çarşamba belediye başkanları ve kanaat önderlerini konuk etmeye devam edecek. Program İzmir'e Dair'in Facebook canlı yayınından da takip edilebilir. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI