Bugun...


Büyükşehir Kullanmadığı Krediyi İade Ediyor!
Konak ve Karşıyaka Tramvay Projesi için alınan krediden para artınca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iade edilmesi konusunda meclise önerge sundu. Önerge ile IFC’ye 5 milyon 612 bin 827 Euro iade edilecek.

facebook-paylas
Tarih: 14-01-2020 11:59
Büyükşehir Kullanmadığı Krediyi İade Ediyor!
+ -

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 2013 Mali Yılı Bütçesine dahil olarak “İzmir Konak Tramvayı Projesi” ile “İzmir Karşıyaka Tramvayı Projesi” için 443 milyon 184 bin lira borçlanma kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda da dönemim Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yetki verilmişti. Proje için Uluslararası Finans Kuruluşu’ndan (IFC) ilk olarak 4 Mart 2014’te 55 milyon Euro hazine garantisi olmaksızın kredi alınmıştı. Daha sonra aynı proje için IFC’den alınan 55 milyon Euro kredide 6 Haziran 2018’de 15 milyon Euro’nun iptali için 1 No’lu Tadil Sözleşmesi imzalanmıştı.

 

Şimdi ise Büyükşehir Belediyesi tramvay projelerinin tamamlanmasının ardından çekilen kredi tutarından kalan 5 milyon 612 bin 827 Euro tutarı iade edecek. Bu kapsamda bir önceki dönem imzalanan 1 No’lu Tadil Sözleşmesine eklenmesi için Kredi Geri Ödeme Tablosu’nun yeniden düzenlenmesi ile ilgili 2 No’lu Tadil Sözleşmesi imzalanacak.

 

Tüm bu işlemleri yapabilmek amacıyla Büyükşehir Meclisinden yetki isteyen Başkan Tunç Soyer’in önergesi, oy birliğiyle kabul edildi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI