Bugun...


İzmir Kısa Film Festivali’ne Oscar Sertifikasyonu
İzmir Kısa Film Festivali uluslararası markalarına bir yenisini daha kattı. 2017 yılında Avrupa Festivaller Birliğinin Effe markasını alarak uluslararası bilinirliliğini ve etkileşimini arttıran İzmir Kısa Film Festivali, Oscar Qualification alarak Türkiye’den kısa filmlerin Oscar yolunu da açmış oldu.

facebook-paylas
Tarih: 14-02-2020 11:29
İzmir Kısa Film Festivali’ne Oscar Sertifikasyonu
+ -

 

Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, Konak Belediyesi, Bayraklı Belediyesi ve Buca Belediyesi’nin katkıları ile İzmir Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde 20 yıldır kesintisiz olarak devam eden festival her yıl 15.000 den fazla sinemaseverle 400 kısa filmi buluşturuyor.

Oscar Qualification Nedir?

Oscar Ödülleri kısa film, belgesel ve animasyon kategorilerinde yarışacak olan filmlerin seçimleri için Academi’nin kriterlerine uygun olan festivaller belirlenir. Bu festivallerin ilgili yarışma bölümlerinde ödül alan filmler Oscar ödülleri için Academi’ye başvurabilirler. Bu kriterlere uygun olan festivallere Oscar Qualification sağlanır. Cannes, Berlin, Clermont-Ferrand gibi dünyaca ünlü festivallerin de içinde bulunduğu listede ilk defa Türkiye’den bir festival yer almış oldu.

Festinet Ağı Kuruldu

Avrupa’da sanatsal değerleri yüksek olarak düzenlenen toplam 8 festival ile birlikte Festinet Kısa Film Ağı’nın kurucuları arasında yer alan İzmir Kısa Film Festivali bu yolla her yıl Türkiye’den bir kısa filmin daha çok festivalde yer alamsını sağlayacak. Ayrıca oluşturulan ağ içinde bulunan festivaller ile birlikte gerçekleştirilecek olan kısa film değişim programları ile daha çok filmin Avrupa festivallerinde izleyici ile buluşması sağlanacak.

21. Festival Hazırlıkları Başladı.

Bu yıl 2-8 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan İzmir Kısa Film Festivali için hazrılıklar başladı. Bu yıl da Avrupa ve Dünya sinemasından seçkin kısa film seçkileri ile dopdolu bir program İzmirliler ile buluşacak.

İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Sinema Kültür ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen ve 20 yıldır İzmir’in aralıksız en uzun soluklu festivalidir. Kısa Film Yönetmenleri Derneği tarafından Türkiye’deki Altın Festivaller arasında gösterilen festival her yıl 400’ün üzerinde kısa filmi 5 ayrı salonda İzmirliler ile buluşturmaktadır. Uluslararası alanda Avrupa’da düzenlenen birçok kısa film festivali ile işbirliği içinde bulunan İzmir Kısa Film Festivali geçtiğimiz iki yıl Çin’in en prestijli kısa film festivali olan Yeni Medya Kısa Film Festivali ile de birçok işbirliği gerçekleştirmiştir. Çin ve Türkiye arasında ortaklaşa gerçekleştirilen ilk kısa filmler çekilmiş, gösterim programları ve sunumlar yapılmıştır. Ayrıca bu yıl ilk defa Türkiye’den bir kısa film 250.000 TL değerindeki King Bonn ödülünü almıştır.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI