Bugun...


Tüketici Konuşuyor
Hem Markalı, Hem Bütçeye Uygun Kaliteli ve Lezzetli Zeytinyağı Almak Mümkün...

facebook-paylas
Tarih: 17-12-2019 10:23
Tüketici Konuşuyor
+ -

Zeytinyağı hem sağlık açısından hem lezzetli olmasından dolayı son yıllarda sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir yağ haline geldi.

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan zeytinyağını alırken tedirgin olduğumuz konu sahte zeytinyağı olup olmaması.

Bu bağlamda tüketiciyi doğru bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve doğru ürünü satın alması hususunda aydınlatmak çok önemli bir durum halini aldı. Tüketiciyi kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru gerçek bilgilerle zeytinyağı alımı konusunda bilinçlendirmek gerekir.
Örneğin yanlış bildiğimiz bazı doğrular var; Boğazda yanma ve acılık bırakan bir zeytinyağı asitli değil aksine iyi bir yağıdır. Pahalıya aldığımız her zeytinyağı iyi ve kaliteli olacak diye bir şeyde sözkonusu değildir.
Pahalı olan iyidir diye düşündüğümüzü bildikleri için bazı marketler özellikle pahalı satıyorlar. Dikkat ettiyseniz  önce çok yüksek fiyat yazıyorlar sonra kampanya yaptık diyerek yarı fiyata düşürüyorlar. 6 ay önce indirimsiz fiyata Komili almıştım. İki gün sonra indirim yaptılar üçte bir fiyata düştü.

Artık yalnızca indirim yaparlarsa alıyorum. 
Ama sürekli indirim takip etmek çok zor. 
Üç harfliler denilen marketlere eskiden güvenmediğim için pek gitmezdim ama artık daha çok gidiyorum. Çünkü denetimler çok arttı. En küçük hatada devlet ceza yazıyor ve gazetelere ilan ediyor.

Geçenlerde yine bir liste yayınlandı. Yudumun zeytinyağınında listede olması çok şaşırttı beni. Migros’ta satılan bir markaydı. Demek ki gözler ucuz marketlerde iken pahalı marketlerde işi götürüyorlarmış. Üç sene önce listeye çıkanlar ise bu sefer listede yoktular. 
Belli ki bu olay onlara ders olmuş. Veya devlet göz açtırmamış bunlara. 
O dönem tüm marketlerde pek çok markada sorun bulunmuştu. İçlerinde en çok BİM’in Sırım zeytinyağı konuşulmuştu. Öğrendiğim kadarıyla BİM kendi markası olan Sırım zeytinyağını üreten eski tedarikçisi ile hemen yollarını ayırmış ve başka bir tedarikçi ile anlaşmış. Ürün ismi hariç baştan aşağıya değişmiş. Hem görüntüsü hem lezzeti bence müthiş. Fiyatıda bu kalite için çok pahalı değil. Bu yeni tedarikçi aynı zamanda Ayhan Sicimoğlu’nun yağlarını üretiyormuş. Ben olsam markayıda değiştirirdim niye aynı markada ısrar ediyorlar bilmiyorum. Tahminimce BİM’e güvenen ve kemikleşmiş bir müşteri kitlesi var ve geçmişte yaşanan bu durumun tekrar etmeyeceğine güven duymuşlar ki satışlarda bir gerileme olmamış.

Ben şahsen Komili’nin indirimini yakalarsam 2-3 şişe alıp kenara koyuyorum. En son 12 liraya aldım. Sahte olmadığına güvenmek istiyorum ama bu  Yudum vakası da biraz beni korkuttu. Ucuzlukçu market Bimde 21,5 iken 12 liraya yağ satılması biraz garip ama müşteri çekmek için diğer ürünlerle destekliyorlar diye düşünüyorum. 
Uzun bir yazı oldu kusura bakmayın benim bir tüketici olarak çıkardığım sonuç, aslında bazı şeyleri hiç bilmeden bakmadan, anlamadan, gerçekten kulaktan dolma bilgilerle önyargılı davranarak alıyor veya almıyoruz. 
Bence kafamızda soru işareti olan markaları Alo 174 de şikayet ederek kontrol edilmelerini sağlamak ve sonuca göre karar vermek en iyisi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI